W obronie Jakości – Premium RTB

Programmatic ułatwia i przyspiesza kupowanie powierzchni reklamowej oraz daje większą kontrolę nad tym co, gdzie i kiedy jest kupowane. Ale jak zawsze jest ?ale?. W tym przypadku ogólny model handlowania powierzchnią powoduje, że nie jest łatwo zachować podział nad powierzchnią “premium” i “nie-premium” (na co zresztą zwracają uwagę agencje). Myślenie życzeniowe wydawców (wielu chce uważać swoją powierzchnię za “premium”) to jedno, ale jasny podział jest w interesie obydwu stron. Wydawca może lepszą powierzchnię sprzedawać drożej a reklamodawca ma kontrolę nad miejscem i kontekstem pokazywania się reklamy.

Są dwie możliwości, żeby sobie z tym premium-problemem radzić:

1. Private Exchange – stworzenie wspólnej powierzchni na jednym lub kilku serwisach, przy czym dobór serwisów zapewnia odpowiednią jakość. W skład takiego Exchange może wchodzić kilku lub więcej wydawców lub serwisy jednego wydawcy (na przykład tak). Więcej o Private Exchange w kolejnych postach

2. PMP czyli Private Marketplace – to z kolei rozwiązanie dla pojedynczego wydawcy. PMP polega na wydzieleniu części inventory i sprzedawanie go na specjalnych warunkach wybranym klientom. Taki oddzielny kanał sprzedaży jest identyfikowany przez tzw. Deal ID, czyli specjalny numer, za pomocą którego SSP i DSP “dogadują się” przy transakcji.

Co daje PMP:

Dla wydawcy:

  • możliwość sprzedaży powierzchni “premium” tylko wybranym reklamodawcom, za odpowiednio wysoki CPM (czyli zalety programmatic, ale model biznesowy zbliżony do sprzedaży direct)
  • monetyzacja danych o użytkowniku – w ramach PMP można wystawić do sprzedaży odsłony generowane przez użytkowników spełniających określone kryteria (zachowanie na serwisie, dane podane podczas rejestracji, itd); korzystanie z PMP pozwala na przekazanie informacji o profilu tylko do wybranego partnera

Dla reklamodawcy:

  • wie, jaką powierzchnię kupuje (serwis, kontekst)
  • może mieć prawo First Look (czyli możliwość sprawdzenia przed innymi kupującymi czy chce daną odsłonę kupić, czyli czy ma informacje o użytkowniku)
  • możliwość targetowania określonych segmentów użytkowników (o ile wydawca daje taką opcję.

Nie wszystkie platformy SSP i DSP dają możliwość zawierania transakcji poprzez PMP więc warto zwrócić uwagę na tę funkcję przy wyborze platformy.

Na zakończenie kejs z UK

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *