Programmatic mailing

Programmatic jako model zakupu kojarzy się przede wszystkim z reklamą display. Ale korzyści, wynikające głównie z automatyzacji (zmniejszenie kosztu i skrócenie czasu zakupu mediów) nie muszą ograniczać się tylko do tego kanału komunikacji. Coraz więcej reklam video sprzedaje się w ten sposób, niedawno pisałem o rozwoju programmatic mobile. Nawet nadawcy telewizyjnie testują podobne technologie.

Natomiast bardzo rzadko mówi się o programmatic w kontekście mailingu. A tymczasem i tutaj automatyzacja zakupu pozwala reklamodawcom precyzyjniej targetować a właścicielom monetyzować bazy użytkowników. Dzisiejszy gościnny wpis popełnił Michał Kowalczyk z mailmatic. Zapraszam.

 

logo

Dziwnym trafem rewolucja RTB ominęła email marketing. Ale właściwie dlaczego, przecież jest podaż, jest popyt, są dane. Wtedy naszych głowach zrodziła się idea, “a może by tak spróbować zmienić ten stan rzeczy”. I tak powstał Mailmatic, platforma transakcyjna do sprzedaży i zakupu mailingu w modelu RTB. Z jednej strony łączy ze sobą reklamodawców, którzy chcąc trafić do określonego targetu, przy po ściśle określonej stawce, a z drugiej strony są wydawcy który chcą zarobić więcej.
Używając nomenklatury RTB, Mailmatic jest swego rodzaju adexchangem, który łączy SSP (wydawców posiadających bazy mailingowe, oraz brokerów dysponujących bazami) z DSP (rozumianych jako reklamodawców) i po części pełni również funkcję DMP , bo zarządza danymi, w tym przypadku 1st party. Adresy email, są bodaj najlepiej opisanymi zbiorami informacji o konkretnym użytkowniku, gdyż są w większości przypadków deklaratywne.
W odróżnieniu od dotychczasowego modelu sprzedaży emailingu, rozwiązanie Mailmatic niesie za sobą rewolucyjne zmiany. Pierwsza i najważniejsza to zmiana punktu odniesienia, którym nie jest baza mailingowa, ale każdy pojedynczy adres mailowy bez względu na bazę, w której się znajduje. Takie rozwiązanie daje niemal 100% pewność deduplikacji, bo system wie na jaki adres poszła reklama i wyklucza ten sam adres przy dalszej wysyłce.
Drugą, jest aukcyjny model sprzedaży, w którym to wydawca określa jaki jest minimalny CPM czyli Floor Price za jaki chce sprzedać adresy ze swojej bazy. To działa również w drugą stronę, reklamodawca określa maksymalny CPM, który jest w stanie zapłacić za adresy mailowe spełniające jego kryteria. Jeśli maxCPM jest większy niż Floor Price dochodzi do sprzedaży. Jeśli dany adres mailowy chce kupić dwóch lub więcej reklamodawców dochodzi pomiędzy nimi do licytacji. Wygrywa ten który daje więcej płacą cenę tego drugiego. Dokładnie tak samo jak w klasycznym RTB.
Trzecią zmianą jest sposób prowadzenia kampanii mailingowych. Do tej pory reklamodawca rezerwował konkretny dzień na wysyłkę mailingu i mailing ruszał o danej porze. Oczywiście tylko w teorii, bo to kiedy mailing zostanie pobrany z serwerów przez użytkownika zależy od częstotliwości korzystania z poczty użytkownika końcowego. Korzystnie z platformy Mailmatic wymaga przestawienia się, z jednorazowych strzałów mailingowych, na działania długofalowe, nastawione raczej na równomierne dostarczanie ruchu na stronie docelowej jednorazowe zapychanie serwerów, które często nie wytrzymują takiego natężenia.
To niesie za sobą jeszcze jedną zmianę, czyli sposób pracy przy mailingu. Platforma Mailmatic jest całkowicie zautomatyzowana czy oznacza, iż wszystkie transakcje zawierane są za pomocą platformy, bez konieczności kontaktu z wydawcą, negocjacji stawek, wysyłaniem zleceń. Wszystko odbywa się wewnątrz platformy. To sprawia iż obsługa mailingu może być przesunięta to działań performace-owych, gdyż kluczową kwestią przekładającą się na wysokie wyniki jest optymalizacja kampanii. Wydawca i reklamodawca maja do dyspozycji statystki i raporty, które umożliwiają śledzenie wyników i ich optymalizację w czasie rzeczywistym.
Naszym celem jest pobudzenie całego rynku email marketingowego tak w Polsce jak i zagranicą. Nowe metody sprzedaży pozwalają na podnoszenia wpływów z reklamy dla wydawców, przy jednoczesnym zwiększaniu wydajności zasobów dzięki automatyzacji całego procesu. Reklamodawcy otrzymują zaś dostęp do narzędzia, które pozwoli im spojrzeć na email marketing w zupełnie nowy sposób.
Korzystając z uprzejmości autora blogu chciałem zaprosić zarówno wydawców jak i reklamodawców do zapoznania się z platformą Mailmatic dostępną pod adresem www.mailmatic.pl
Wszelkie pytania proszę kierowac na adres michal.kowalczyk@mailmatic.pl

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *